Logopedia

Jeżeli Wasze dziecko zostało zakwalifikowane do terapii logopedycznej, bardzo proszę o wyposażenie dziecka w zeszyt A4.

Dzięki temu będą mogli Państwo kontrolować postępy dziecka, a jednocześnie uczestniczyć w terapii, kontynuując ją w domu. Bez państwa uczestnictwa w logopedycznej pracy z dzieckiem efekty terapii będą znikome.

Zapraszam do współpracy.

Logopeda – mgr Katarzyna Tarka

JAKIE SĄ WADY WYMOWY?

Seplenienie międzyzębowe to wada wymowy polegająca na wsuwaniu języka między zęby przy wymowie głosek: s,z,c,dz,ś,ź,ć,dź,sz,ż,cz,dż

Seplenienie boczne można zauważyć, gdy podczas mówienia głosek: s,z,c,dz,ś,ć,ź,,dź,sz,ż,cz,dż strumień powietrza uchodzi bokiem, a język ułożony jest niesymetrycznie.

Seplenienie proste występuje, gdy głoski: s,z,c,dz,ś,ź,ć,dź,sz,ż,cz,dż są przez siebie zastępowane.

O reraniu mówimy, gdy dziecko nie wymawia r i jest ono zastępowane przez l lub j

Kappacyzm to wada wymowy przejawiająca się zamienianiu głosek k na t (kogut- todut) oraz g na d (góra- dóra). Zdarza się, że podczas mówienia głoski dźwięczne zastępowane są przez bezdźwięczne odpowiedniki. Mówimy wtedy o mowie bezdźwięcznej.

Nosowanie, to wymawianie głosek ustnych „przez nos” oraz trudności w wymowie głosek nosowych.

RADY DLA RODZICÓW: 10 rad – aby rozwijać mowę Twojego dziecka:

1. Ucz słuchania – jeśli niepokoi Cię słuch dziecka, skontaktuj się z lekarzem. Dobry słuch to dobry start do poprawnego mówienia.
  2. Gimnastykuj buzię dziecka – dbaj o prawidłowe oddychanie, gryzienie, żucie i połykanie TO TEŻ ĆWICZENIE!!! Często gimnastykujcie przed lustrem buzię – wargi, język.
  3. Baw się z dzieckiem – śpiewaj, tańcz, rymuj. Mów do dziecka wolno, używaj prostych zdań. Patrz na dziecko i modeluj głos. Przypomnij sobie stare zabawy paluszkowe np. „Ważyła sroczka” itp.
  4. Ucz prostych wierszyków i piosenek – gdakajcie, miauczcie, kwaczcie… Ćwiczą one pamięć słuchową, rozwijają wyobraźnię.
  5. Rysuj i maluj z dzieckiem. Gdy rysujesz, odruchowo mówisz wolniej – dziecku łatwiej zrozumieć Twoje słowa.
  6. Dmuchajcie i chuchajcie – Zadbaj, by dziecko, gdy nie mówi, oddychało przez nos – to zdrowe. Bawcie się razem w dmuchawce, chuchanie – to pomoże dziecku lepiej gospodarować powietrzem- wszak mówimy na wydechu.
  7. Wyliczajcie, układajcie „Ele mele dutki…” itp., to doskonały trening pamięci słuchowej.
  8. Nazywajcie kolory – „żółty jak słońce”, wymyślajcie proste zagadki: „ma cztery łapy i szczeka”. Opanowanie nazw kolorów to dla wielu dzieci trudny orzech do zgryzienia. Dlatego warto bawić się w wyszukiwanie przedmiotów w określonej kolorystyce itp. To nie tylko nauka barw, ale też bogacenie zasobu słownictwa.
  9. Ruszaj się z dzieckiem – skaczcie, biegajcie, turlajcie się. Pamiętaj: sprawność fizyczna całego ciała, także dłoni, jest bardzo ważna dla harmonijnego rozwoju mowy Twojego dziecka.
  10. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Twojemu dziecku. Pamiętaj, aby treść książki była dostosowana do wieku dziecka. Czytanie zbuduje więzi między Wami, dziecku zapewni emocjonalny rozwój, wzbogaci słownik, rozwinie pamięć i wyobraźnię. W przyszłości nawyk słuchania i czytania uchroni Twoją pociechę przed uzależnieniem od telewizji i komputera.

ĆWICZENIA ODDECHOWE:

1. Dmuchanie na chorągiewki i wiatraczki.
  2. Tańczący płomyczek – dmuchanie na płomień świecy, tak by wyginać go pod wpływem dmuchania.
  3. Łódki – dmuchanie na papierowe łódki, lekkie przedmioty pływające w misce z wodą.
  4. Wydmuchiwanie baniek mydlanych.
  5. Dmuchanie na papierowe ozdoby zawieszone na nitkach różnej długości. Przy tych ćwiczeniach posługujemy się raz nosem, raz ustami.
  6. Kto dmuchnie dalej? – zdmuchiwanie kulki waty kosmetycznej, lekkich przedmiotów.
  7. Wyścigi samochodowe – dmuchanie na papierowe kulki po wytyczonej trasie (narysowanej na podłodze, kartce).
  8. Mecz piłkarski – przedmuchiwanie piłeczki pingpongowej do osoby siedzącej naprzeciwko, staramy się wbić gola w bramkę zbudowaną z klocków (bramka może być jedna, ustawiona na środku stołu lub kilka w różnych miejscach).
  9. Gotowanie wody – dmuchanie przez rurkę do wody, aby tworzyły się pęcherzyki powietrza. Dmuchamy na zmianę: długo – krótko – jak najdłużej, słabo – mocno – bardzo mocno – gotuje się i kipi!
  10. Gotowanie obiadu – rozdmuchiwanie w naczyniu chrupek, ryżu, kaszy, pociętej gąbki, kawałków styropianu.
  11. Nadmuchiwanie baloników, zabawek i piłek z folii.
  12. Próby gwizdania.
  13. Gra na instrumentach muzycznych: organkach, trąbce, gwizdku.
  14. Gra na grzebieniu owiniętym cienką bibułką.
  15. Rozdmuchiwanie kropli farby wodnej na podkładce z tworzywa sztucznego.

ĆWICZENIA ARTYKULACYJNE:

warg i policzków:

• trzymanie kredki /słomki górną wargą/ -wąsy
• wywijanie dolnej wargi – małpka
• granie paluszkami na wargach, tak jak na strunach – gitara
• kląskanie językiem połączone z ruchem warg, tak jak przy wymowie i – u
• całuski
• chwytanie wargami np. chrupki, kawałka wafla, chleba z talerzyka
• nadymanie policzków; obydwu jednocześnie, na zmianę – nadmuchiwanie balonów,
spuszczanie powietrza,
• szerokie otwieranie ust /jak przy głosce “a”/- ziewanie hipopotama
• usta szeroko otwarte /jak przy głosce “o”/ – rysowanie ustami kółka